Global Teachers for a Sustainable Future - GTSF

Universitatea Transilvania, prin Facultatea de Psihologie și Științele Educației, implementează proiectul Erasmus „Global Teachers for a Sustainable Future” (Profesori globali pentru un viitor sustenabil) - ID KA220-HED-D577F109.

Proiectul GTSF are ca scop conceperea unui program de formare pentru a dezvolta competențe globale în rândul studenților din domeniul educației. Competența globală se referă la cunoștințele, aptitudinile, atitudinile și valorile necesare pentru a înțelege și a interacționa eficient cu diverse culturi, precum și pentru a aborda provocările globale.

De asemenea, GTSF își propune să dezvolte practici didactice noi și inovatoare pentru internaționalizarea educației. Internaționalizarea în educație înseamnă integrarea perspectivelor, experiențelor și oportunităților globale în predare, învățare, cercetare și în funcțiile administrative ale instituțiilor de învățământ.

Obiectivele proiectului:
1. Să le ofere viitorilor educatori cunoștințele, abilitățile, atitudinile și valorile necesare pentru a deveni cetățeni globali și agenți ai schimbării.
2. Să pună la dispoziția viitorilor profesori instrumentele didactice necesare pentru a integra educația pentru dezvoltare durabilă și cetățenie globală în activitatea lor didactică.

Perioada de implementare: 2023-2026

Pentru mai multe informații, puteți accesa pagina proiectului: https://globalteachers.eu